24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı Kaymakamlık binası önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Atatürk Anıtı´na çelenk sunumu ile başlayan kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle devam etti. Çelenk sunma programının ardından şehitlik mezarlığı ziyaret edildi. TRT Haber ekibi Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın´ın mezarı başındaki anma programını canlı yayında izleyicilerine aktardı. Program daha sonra Osmancık Belediyesi Kültür Merkezi´nde devam etti.

Kültür Merkezi´ndeki programa Kaymakamımız Sayın Hakan Alkan, Belediye Başkanı Sayın Hamza Karataş, Jandarma Komutan vekili Tevfik Kara, Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, Milli Eğitim Şube Müdürleri Adem Dağcı, Bayram Çıplak ve Uğur Uluçay, daire amir ve müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, emekli öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan program Genç Öğretmenler adına Meliha Rıfat Göbel Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Tuğçe Başkaldı´nın konuşma yapmasının ardından Adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Emekli Öğretmenler adına Mehmet Gökgöz konuştu. Gökgöz konuşmasında mesleki hayatına başladığı ilk yılından bugüne kadar olan belli anılarından bahsederek yaptığı konuşmasında salonda duygulu anlar yaşattı.

İlçemizde bu yıl emekli olan değerli öğretmenlerimiz Ahmet Soruklu, Hasan Kaymak, Mehmet Gökgöz, Şaban Korkmaz, Lütfi Gökgöz, Nihat Bardak ve Zeynep Tuncel´e Hizmet Şeref Belgesi´ni Kaymakamımız Sayın Hakan Alkan verdi. Alkan; “Öğretmenler Türkiye´nin doğusundan batısına aydınlık nesiller yetiştirmek için, vatanını ve milletini sevdiren, maddi manevi değerlerini hissettiren siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

Emekli öğretmenlerimize gelecekteki hayatlarında başarılar ve mutluluklar dilerken geçmişe intikal etmiş ve şehit olmuş saygıdeğer öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyor mekanları cennet olsun diliyorum” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel´in yaptı. Tökel yaptığı konuşmada,  “Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü´müz kutlu olsun diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti. “Başkan Şenay Aybüke Yalçın öğretmenimizin ve diğerlerinin görevleri başında rahmetli olmuş, şehit düşmüş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık sıhhatler diliyorum. Halen öğretmenlik yapan sevgi ve bilgi birikimiyle tüm şevketiyle kıymetli öğretmenlerimize başarılar diliyorum.
Kan, Ter ve Mürekkep ile bir ülke kurulur. Çok şükür ki bu üçünden biri olan mürekkep sahibi olan öğretmenlerdeniz. Sabırla, azimle, inatla bilgilerimiz doğrultusunda öğretmen olduk, öğrenciler yetiştirdik. Osmancık´ta emeği geçen birçok değerli öğretmenlerimiz var. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından okul öğrencileri tarafından hazırlanan şiir videosu, ‘Veli Toplantısı´ adlı skeç gösterisi, şiir dinletisi, şehit öğretmenler videosu ve Kuran´ı Kerim Tilaveti okundu.
24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen çeşitli etkinliklerde dereceye giren öğretmenlere ve öğrencilere katılım belgesi verilmesi ile program son buldu.