Beylerçelebi Camisinin açılışı için ilçemize gelen Valimiz Sayın Necmeddin Kılıç ilk olarak Kaymakamlığı ziyaret etti. Kaymakamımız Sayın Fikret Zaman'dan ilçenin iş ve işlemleri ile ilgili brifing alan Sayın Valimiz sonra daire amirleri ve muhtarlarla görüştü.

Daha sonra Osmancık Belediyesi tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılan Beyler Çelebi Cami Valimiz Sayın Necmeddin Kılıç tarafından açıldı.

Anadolu Selçuklu döneminde ilçemizde Beyleroğlu Beyliğini kuran Şerafettin Osman Gazi tarafından 1330 yılında yapılan Beyler Çelebi Cami, restorasyon çalışmasının tamamlanması ile Ramazan’dan bir gün önce tekrar ibadete açıldı.

Caminin açılış törenine Valimiz Sayın Necmeddin Kılıç, Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Kaymakamımız Sayın Fikret Zaman, Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın, İlçe Müftüsü Süleyman Çoban, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Valimiz Sayın Necmeddin Kılıç “Çok mübarek bir aya giriyoruz. Bizim şu dünyada hür olabilmek, dik durabilmek, istiklalimizi ve istikbalimizi garanti altına alabilmek için birbirimize daha fazla sarılmaya ihtiyacımız var. Elimizdekini paylaşmaya ihtiyacımız var. Hastamızı dostumuzu ziyaret etmeye ihtiyacımız var. Amiriniz olarak sizden rica ediyorum. Bu ayda hasta ziyaret edin. Bu ayda komşunuzu akrabalarınızı ziyaret edin. Kırgınlıkları dargınlıkları kaldırın. Tek yürek olun, omuz omuza verin, bir olun, iri olun, diri olun. Yaptığınız bu hayırlı çalışmadan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Hiç bir medeniyet bu coğrafyada 200 seneden fazla yaşamadı. Biz bin yıldır bu topraklardayız. İşte senedimiz bu eserlerdir. Beyler Çelebi Cami 700 senedir yaşayan bir eser. Bu eserlere sahip çıkacağız. Bu toprağa vatan toprağı diyebilmemiz için al bayrağı hür dalgalandıracağız, ezanımız susmayacak. Siz muhteşem bir hayır yaptınız. Vatan toprağına bir tapu senedine imza attınız.” diyerek, Beyler Çelebi Caminin tekrar tarihi dokusuna yakışır bir şekilde yenilenmesinden dolayı Osmancık Belediyesine ve emeği geçenlere teşekkür etti.